CEPU CWU HONORARY LIFE MEMBERS
Our Divisional Conference can award Honorary Life Membership to members who have made a significant contribution
to our union and the trade union movement.
We recognize the following members and thank then for the long and valuable service
to CEPU.
1993
P&T SA Neil Hobb
P&T NSW Doreen Borrow,
Colin West,
Terry Devlin,
John Minton
P&T SA John Kavooris
Miss Patricia Reid,
Gerry Kaslar
P&T WA Desmond Senini,
Richard Honshooten,
Laurie Russell,
Leonard Dancer
P&T VIC Anthony Lawrence Johnson,
Frank Puls
T&S VIC Graeme Barfoot
P&T TAS Thomas (Harry) Nolan
P&T QLD Vince Crowdey
T&S TAS Graeme Carrick,
Basil Apted
1994
WA Maxwell John Anthony,
Derek Donegan
1995
P&T QLD J.P. Manthey
T&S QLD Dennis Fuller
T&S NSW Roger Tovey
P&T SA Brian Emery
T&S VIC Kevin Fothergill,
Frank Coppens
1996
P&T WA Kevin Cottrill,
Eddie Lloyd
1997
P&T VIC Brian O'Meara,
William Bryan Andrew Hale
T&S SA
Bruce (Didge) McDonald
P&T NSW Barry Polson,
John Cosgrove,
Phil Langford,
Charlie Khoo,
Peter Evans,
Allan Jarman,
Barry Gray,
Terry Deery,
Bill Allen (Snr)
P&T SA Graham Stacey
P&T WA Brett Rabey
Bob Christie,
Trevor Freestone
T&S WA Bob Cook
Len Starkie
1998
T&S WA Eddie Rochester
T&S SA John Wallace,
Sylvia Hall
P&T NSW Paul Watson,
Barry Davidson
P&T VIC Eric Alford,
Noel Kinniburgh
1999
T&S NSW Frank Eagles
P&T NSW John Ryan
P&T WA Bob Leming
P&T NSW Ghassan Tashman,
Kim Hoan Nguyen,
Eddie Kyle,
Doug Irwin
T&S SA Janet Pengilly
2000
P&T VIC John Minnis
P&T SA Tom Day
P&T QLD Ron Kable
2001
P&T NSW Gordon Mackay,
Geoff Forbes,
Alan Oram,
Inez Robson,
Robert Moon
T&S VIC Doug Farr
Peter Abrehart
P&T QLD N. C. Bullen
R. D. Pateman
P&T VIC Ken Moore
T&S NSW Gary Kennedy,
Beth Moran
P&T VIC Jim Tudehope
Bev McLean
2002
T&S VIC Alf Forster,
William Mansfield
P&T NSW Jim Steele
Terry Smith,
Ron Hahne,
Brian Conway,
Wayne Rolfe
T&S WA Allan Cox
P&T TAS Kerry Doran
P&T VIC Zigmas Subacius
P&T SA/NT Steve Lato,
Murray Thiselton
2003
P&T NSW Ken Thorpe
David Bird,
Brian Leonard Bird,
Roy Judd
P&T TAS Graeme Sturges
T&S SA/NT Robert Owen
T&S VIC
Patrick Mullane,
Helen Patterson,
Susan Baverstock
2004
P&T NSW Mark Avery
P&T SA/NT Mark Bachmann
2005
P&T SA/NT Bob Foster
T&S SA/NT Ian Reynolds,
Jenny Beckham
P&T NSW Gloria Luchetti,
John (Jack) Mathews,
Cecil Chiu
2006
T&S SA/NT Ian Reynolds,
Jenny Beckham
P&T QLD Glen Spalding,
Rodney Ruggero
2007
SA Graham Thomas,
Peter (Shad) McDonald,
Tony Lang
T&S VIC Doreen McDonald,
John Hart
2008
QLD Tom O'Neil,
Rod Steer
2009
TAS Viv Allchin
Garry Long,
Alan Lawson
P&T VIC William Cantlin
2010
TAS Barry Davenport
Malcolm Sumner,
WA Anthony Lee
SA Bianca Dobson,
Warren Cameron
P&T NSW Bernie Campbell
Laurie Chalker,
Peter Rykmans,
David McCartney,
Michael Etue,
Robyn Steele,
Tom Anderson
P&T VIC Stan Hewitt
2011
TAS Jim Russell,
WA Andrew Mollatt,
Peter Lumme
T&SNSW Peter Hayes
T&S VIC Burt Blackburne
SA/NT Gerry Kandelaars,
John Lee
P&T NSW Richard Colbran
2012
WA Patricia Hargrave
VIC (P&T) Terence Brodie
2013
Vic Noel Bretag